POOLTOGETHER KAYIPSIZ ÇEKİLİŞ OYUNU

P

Kripto para ekosistemi her geçen gün büyüyor ve artık sektöre hakim olmayan kullanıcıların projeleri takip etmesi çok zor hale geldi. Ben de son kullanıcıya yönelik projeleri yazı zinciri şeklinde yayınlamaya karar verdim. Bugün “PoolTogether” projesini tanıtarak sistemin nasıl çalıştığını, sisteme dahil olmanın yollarını ve hangi yollarla para transferi yapılabileceğini anlatacağım.

BU YAZIDA NE VAR?

PoolTogether Nedir?

PoolTogether projesini özet olarak minimum zararla ciddi paralar kazanma ihtimali (ihtimal bilet sayınıza göre çok az da olabilir.) sağlayan çekiliş oyunu olarak tanımlayabiliriz. Oyuncular haftalık olarak biletleriyle çekilişlere katılıyor, şanslı bilete sahip kişi veya kişiler ödül havuzunda biriken parayı kazanıyor. Biriken ödül parası biletler için yatırılan paranın çekilişe kadar işlenmesiyle elde edilen gelirden oluşmakta. Çekiliş bitince bilet için oyuncuların kasaya koyduğu paralar hiçbir kayıp olmadan iade ediliyor. Sistem altyapı olarak blockchain teknolojisini, akıllı kontratları ve merkeziyetsiz uygulamaları kullanıyor.

PoolTogether Sistemi Nasıl İşliyor?

Anlatımı somutlaştırarak olabildiğince basitleştirmeye çalışacağım. Öncelikle oyuncu A, kripto parasını bilet almak için sistemin havuzuna (akıllı kontrata) yatırıyor. Örneğin PoolTogether’da şu an 4 farklı kripto para için havuz oluşturulmuş. Bu kripto paralar DAI, USDC, UNI ve COMP. UNI ve COMP kripto paralarını anlatmak konuyu çok dağıtacağı için DAI ve USDC ile sistemi anlatmaya devam edeceğim. USDC üreticisinin 1 ABD dolarına sabitlediği bir stable coin. Üreticisi ve yöneticisi olan Centre, üretilen her 1 usdc için sürekli denetlenen ve izlenen banka hesabında 1 ABD doları tuttuğunu iddia ediyor. DAI coin ise yine USDC gibi 1 ABD dolarına sabitlenmiş ve teminatlı merkeziyetsiz ve tarafsız bir kripto para birimi. DAI ve USDC piyasadaki ani fiyat değişikliklerinden etkilenmediklerinden temelde aynı amaca hizmet ediyorlar. Bu sebeple anlatıma USDC ile devam edeceğim.

Çekiliş süresince oyuncular istedikleri kadar bilet satın alabilir veya istediği an parasını çekerek sistemden çıkabilir. Oyuncu A, elinde bulundurduğu 10x adet USDC’yi, oyuncu B ise 100x adet USDC’yi sistem havuzuna transfer ediyor. Her 1 USDC için oyunculara 1 bilet veriliyor. Havuzda biriken fonlar (örneğimizde toplam 110x adet USDC oluyor) çekiliş süresince işletiliyor. Bu işletme sürecinde elde edilen gelire en basit haliyle faiz diyebiliriz. Oyuncu A’nın sisteme koyduğu 10x adet USDC bu süreçte işletiliyor ve x kadar faiz elde ediliyor. 1 kişinin kazandığını varsayarsak (Çekiliş sayacı bitince kazanan kişi veya kişiler rastgele seçiliyor. Kaç kişinin kazanacağına çekilişi kazananlar karar veriyor ancak bu durumu ayrıca anlatacağım) o kişi ödül havuzunda biriken tüm parayı alıyor. Oyuncu A’nın kazandığını varsayarsak A, havuza koyduğu 10x USDC’yi ve x adet faiz gelirini elde etmiş oluyor. Çekiliş bittiği an sistem havuzuna konulan tüm USDC oyunculara geri iade edilir, sadece USDC’nin o sürede işlenmesi sürecinde elde edilen gelir çekilişi kazanmayan oyunculara verilmiyor. Yani oyuncu B’nin 100x adet USDC’yi havuza koyduğunu ve çekilişi kazanamadığı varsayarsak çekiliş sonucunda B, 100x adet USDC’yi geri alıyor ama o parayı işletmesi sonucu elde edebileceği geliri alamıyor.

Sonuç olarak kayıpsız çekiliş olarak bahsetsem de aslında tam anlamıyla kayıpsız değil. Paranın işletilmesi sonucu elde edeceğiniz geliri kaybetmiş oluyorsunuz. Kripto para piyasasında şu an USDC gibi stable coinlere yıllık %8-10 civarı bir faiz veriliyor. Çekilişe katılıp kazanamayan oyuncular bu gelirinden vazgeçmiş oluyor. Ayrıca istediğiniz an çekebilseniz de o an parayı kullanmadığınız için paranın fırsat maliyetini yüklenmiş oluyorsunuz.

PoolTogether’ı Nasıl Kullanabiliriz?

Sisteme katılmak çok kolay. Öncelikle Trust Wallet gibi bir cüzdan edinmelisiniz. Ücretsiz bir şekilde kolayca Google Play’den indirebilirsiniz. Daha sonra bu linke tıklayarak PoolTogether’a cüzdanınızı bağlamanız lazım. Bağlama işleminden sonra “hesap” sekmesine girerek katılmak istediğiniz havuzu seçmelisiniz. Cüzdanınızdan havuza USDC gönderirken gönderim için komisyon ödeyeceğinizi unutmayın. Gönderimle birlikte işlem blockchain’e işlenmiş olacak ve çekilişe katılmış hale geleceksiniz. Biletlerinizi aldıktan sonra sistemden çıkmadığınız sürece her çekilişe otomatik katılmış olacaksınız. Kazandığınız zaman elde ettiğiniz ödül de otomatik bilete çevrilecek, böylece kazanma şansınız artarak devam edecek. Görsel anlatım için bu linke tıklayarak videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

PoolTogether Sisteminin Olumlu-Olumsuz Özellikleri

  • Sistem havuza koyduğunuz USDC kadar bilet verdiği için daha fazla bilet alanın daha fazla şansı oluyor. Yani istatistiksel olarak zengin daha da zenginleşerek devam ediyor. Hiç kazanamayan daha fakir oyuncular faiz gelirlerini de kaybetmiş oluyor.
  • Sistemde anlık olarak para havuzlarının büyüklüğünü, ödül havuzunda biriken parayı, toplam bilet sayısını ve anonim herkesin kaç adet bileti olduğunu görebilirsiniz. Sistemin şeffaflığı açısından güzel bir özellik.
  • Aslında bu sisteme katılma konusunda tereddüt edecek Türk kullanıcıların büyük çoğunluğunun “sistem güvenliğini” sorun edeceğini düşünüyorum. “Çekiliş ya hileliyse?” sorusu da akla gelen ilk sorulardan biridir muhtemelen. Kurulan sistemin henüz deneysel olduğunu ve hacklenemez olmadığını belirtmek istiyorum. Her sistem gibi bu sistemin de açıkları olabilir. Ancak şu ana kadar herhangi bir güvenlik ihlalinin olmadığını ve sistemin kusursuz şekilde çalıştığını söyleyebilirim. PoolTogether açık kaynaklı bir sistem ve tamamen otomatik şekilde işliyor, olan biten her şey blockchain’e kaydediliyor. Yani çekilişte hile ihtimali kısaca imkansız.
  • POOL adlı kripto parayı elinde tutan kişiler çekilişteki ödül havuzunun kaç kişiye dağıtılacağını, havuza katılacak insan sayısını, yeni çekilişleri düzenleme hakkına sahip. Örneğin bir havuzun ödülü 3 kişiye dağıtılırken başka bir havuz 10 kişiye dağıtılabilir. Sistem tamamen merkeziyetsiz. Topluluk fikrini önemseyen projeler benim ilgimi çekiyor.

Sistem hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmında paylaşırsanız en kısa sürede cevaplayacağım. Bir dahaki yazıda görüşmek üzere. Sevgiler 🙂

Yazar Hakkında

Ata Tekin

Yorum Ekle

Yazar: Ata Tekin

Bu İnternet Sitesi Hakkında

Değerli okuyucu, paylaştığım her şeyde kendimden bir parçayı sana veriyorum. Bu parçaların hayatında fark yaratması dileğiyle...