Tarayıcılardaki Gizli Mod-Gizli Sekme Ne Kadar Gizli?

T

Bilgisayarımızda veya telefonumuzda kullandığımız tarayıcıların neredeyse hepsinde gizli mod (gizli sekme) özelliği mevcut ve az çok hepimiz bu özelliği kullanıyoruz. Peki bu özellik bizi ne kadar gizliyor? Hiç. Gizli sekme kullandığınız zaman tarayıcınız; gezdiğiniz internet sitelerini tarayıcı geçmişine kaydetmiyor, şifrelerinizi saklamıyor ve çerezleri kaydetmiyor. Yani aslında gizli sekme ne yaptığınızı o bilgisayarı kullanan kullanıcılardan saklıyor, diğerleri (İSS yani internet servis sağlayıcınız, sitelerin yöneticileri, ağ yöneticiniz) sizi görmeye ve takip etmeye devam ediyor. Örneğin girdiğiniz internet sitelerinin yöneticileri sizi görebiliyor, internet servis sağlayıcınız girdiğiniz internet sitelerini görüyor ve kaydediyor, biraz teknik bilgiyle ağ yöneticiniz bile ne yaptığınızı görebiliyor.

Gizli mod ne zaman kullanılmalı?

Gizli sekme özelliğinin kullanım alanı çok kısıtlı. Bilgisayarı birden fazla kullanıcı kullanıyorsa tarayıcı geçmişinizi görmemeleri için, indirdiklerinizin indirilenler listesinde kaydedilmemesi için gizli sekme kullanabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız aramaların karşınıza çıkan reklamları etkilememesi amacıyla da gizli sekme özelliğinin kullanımı uygundur. Bu saydıklarım dışındaki amaçlarla gizli sekme kullanımı büyük ihtimalle faydalı olmayacaktır.

Gizli mod neleri gizlemiyor?

İlk paragrafta saydığım kişiler (İSS, internet sitesi sahipleri, ağ yöneticiniz) siz normal bir tarayıcı sekmesinde işlem yapıyormuşsunuz gibi normalde ulaşabildikleri tüm verilere gizli sekmede bulunduğunuzda da erişebiliyor. Eğer siber saldırıya uğradıysanız gizli sekme sizi korumuyor. İP adresiniz, konumunuz, çerezleriniz ve daha birçok bilginiz karşı taraf ile paylaşılmaya devam ediyor.

Gizli sekmenin size veremediği gizliliği gerçekleştirmek için kullanmanız gereken araç ise VPN. Ücretsiz VPN hizmetlerinin gerçek ve yüksek kalitede koruma sunmadığını göz önüne alırsak önümüze 2 yol çıkıyor: ücretli VPN hizmetine abone olmak, kendi VPN sunucumuzu kurmak. Fakat her iki yolu da yapamıyorsanız geçici olarak ücretsiz VPN servisinden faydalanmanızı tavsiye ederim. En kötü ücretsiz VPN servisi dahi gizli sekme özelliğinden daha fazla gizlilik sağlayacaktır.

Yazar Hakkında

Ata Tekin

Yorum Ekle

Yazar: Ata Tekin

Bu İnternet Sitesi Hakkında

Değerli okuyucu, paylaştığım her şeyde kendimden bir parçayı sana veriyorum. Bu parçaların hayatında fark yaratması dileğiyle...