Ücretsiz VPN Servisleri Tehlikeli mi?

Ü

Bu sorunun cevabı çok net, evet. Ücretsiz VPN servislerinin hepsi zararlıdır diyemesem de neredeyse tamamının bilgilerinizin güvenliğini sağlama konusunda başarısız olduğu söyleyebilirim. Maksimum derecede güvenlik için kendi kişisel VPN sunucunuzu kurmanızı veya güvenilir VPN servislerinden yararlanmanızı tavsiye ediyorum. Bu yazıda ücretsiz servislerin barındırdığı bazı risklerden bahsedeceğim.

BU YAZIDA NE VAR?

Günlük Kayıt (Log) Tutma

Ücretsiz VPN servisleriyle internette iz bırakmadan dolaştığınızı düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içindesiniz demektir. Klişe bir söz ancak buraya çok uyacak, aldığınız hizmet veya ürün ücretsizse ürün sizsinizdir 🙂 Kullandığınız ürünün şirkete bir maliyetinin olduğunu ve şirketin de bu giderleri karşılamak için tarayıcı geçmişinizi, kişisel bilgilerinizi, cihaz bilgilerinizi kaydedip satabileceğini aklınızdan çıkarmayın. İllegal bir işleme bulaşırsanız bu şirketin bilgilerinizi kolayca hükümete verme ihtimali de var.

Oraya, Buraya, Her Yere Reklam!

Ücretsiz VPN servisleri sadece bilgilerinizi satmakla para kazanmıyor aynı zamanda sürekli ve rahatsız edici şekilde reklam sunarak gelir elde ediyorlar. Bu servisler genellikle her türlü reklam teklifini kabul ettikleri için yanlışlıkla reklama tıklamanız bile kişisel verilerinizin çalınmasına neden olabilir. Bazen siber korsanlar kullanıcıların bilgilerini çalmak için sahte reklamlar ve büyük e-ticaret sitelerine tıpatıp benzeyen sahte internet siteleri tasarlayabiliyor. Örneğin Siz ücretsiz VPN servisini kullanırken bir ayakkabı reklamı karşınıza çıktı. Reklamdaki ayakkabıyı uzun süreden beri almak istiyorsunuz fakat yüksek fiyatı yüzünden alamamıştınız. Reklamda ürününün kısa süreliğine çok uygun fiyata satıldığını görünce heyecanla reklama tıkladınız ve kişisel bilgilerinizi, hatta kart bilgilerinizi sisteme girdiniz. Mevcut senaryoda tüm kişisel ve finansal bilgileriniz siber korsanların eline geçmiş olabilir.

Kota ve Hız Limiti

Ücretsiz VPN servisleri size aylık veya günlük (az miktarda) kota verir ve bu kotayı doldururken de hız limiti uygular. Sonuçta internete erişiminiz normalden daha yavaş olur ve kısa sürede dolan kota nedeniyle mağdur olabilirsiniz (örneğin yarım kalan ve kaydedilmeyen bir işlem). Size yakın sunucu olmadığı için oluşan yüksek pingler de bu servislerde sürekli karşılaşılan problemlerden biri.

Netflix/Amazon Prime/Disney+/HBO Max…

Başlıkta saydıklarım dışında daha onlarca video akış hizmeti sunan sağlayıcı mevcut. Bu sağlayıcıların bir ortak noktası var, platformlarında bulunan dizi ve film sayısı ülkeden ülkeye çok büyük farklılıklar gösteriyor. Örneğin Almanya’da x dizisi Netflix platformunda bulunurken Türkiye’de Amazon Prime’da bulunabiliyor veya telif hakkı alınmadığı için hiçbir platformda bulunmayabiliyor. Bazen dizinin ilk 2 sezonu bir platformda son 2 sezona başka bir platformda olabiliyor. VPN servisleri ile saydığım ülkesellik sorunlarını tek tıkla çözebilir ve yabancı diliniz varsa o ülkedeki hizmetten faydalanabilirsiniz. Ancak maalesef ücretsiz VPN’ler ya bu hizmeti desteklemiyor ya da saydığım platformlar tarafından kolayca tespit edilip engelleniyor. Çare ücretli VPN ya da kişisel VPN sunucusu…

Yanıltıcı Satın Alma Seçenekleri

Bazı VPN servisleri x aylık ücretsiz üyelik için sizden kredi kartı bilgilerinizi istiyor. Süre bittiğinde ise siz iptal etmediğiniz takdirde hizmeti yıllık ücret üzerinden yenileyip kartınızdan haber vermeden çekiyorlar. Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için güvenilir servisleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Kill Switch Gibi Ekstra Tedbirler

Ücretsiz servislerde ekstra güvenlik tedbirleri bulunmuyor. Bu durum sizi internette korunmasız bir av haline getiriyor. Burada özellikle kill switch özelliğine değinmek istiyorum. Kill switch, VPN bağlantısı koptuğu an internetinizi tamamen kesen bir özellik. Bu sayede İP adresiniz ve kişisel bilgileriniz açığa çıkmıyor. Ben tercih edeceğiniz serviste bu özelliğin bulunmasını kesinlikle tavsiye ediyorum. Kill switch özelliği olmadığı takdirde her an açığa çıkma ihtimaliniz mevcut ve bu durum VPN’in kullanılma amacıyla çelişiyor.

Yazar Hakkında

Ata Tekin

Yorum Ekle

Bu İnternet Sitesi Hakkında

Değerli okuyucu, paylaştığım her şeyde kendimden bir parçayı sana veriyorum. Bu parçaların hayatında fark yaratması dileğiyle...