Tavsiye Ettiğim WordPress Eklentileri

T

Günümüzde kendi internet sitesini açmayı düşünenlerin ilk altyapı tercihi genellikle WordPress oluyor. Sürekli güncellenmesi, kullanım kolaylığı ve güçlü yapısı sebebiyle ben de internet sitelerimde WordPress kullanıyorum. Fakat 60 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip bu içerik yönetim sisteminde herkese hitap edecek tüm özellikleri barındırmak maalesef imkansız. Sistemde bulunmayan bir özelliğe ihtiyaç duyduğumuzda imdadımıza WordPress eklentileri yetişiyor. Konuyu daha fazla uzatmadan yeni kurulmuş bir sitede mutlaka olması gereken eklentilerden bahsedeyim.

BU YAZIDA NE VAR?

Seo Eklentisi

Seo (arama motoru optimizasyonu) alanında çok fazla eklenti var ama piyasaya 3 seo eklentisi egemen olmuş durumda: All in One SEO Pack, Yoast SEO ve Rank Math. Ben Yoast Seo ile başlayan yolculuğuma Rank Math eklentisi ile devam ediyorum. Rank Math; daha az alan kaplıyor bu sayede sisteme daha az yük oluyor, kullanımı ve kurulumu kolay ve arama motorlarının (Google, Yandex gibi) taleplerine büyük uyum sağlıyor. Saydığım sebeplerden dolayı ilk tercihiniz Rank Math olmalı ancak size en uygun eklentiyi bulmak için hepsini incelemenizi tavsiye ederim.

Cache Eklentisi

Kullanıcıya sunulan kaliteli deneyim internet sitenize artı değer olarak yansır. Kaliteli bir deneyim için de öncelikle internet sitenizin hız konusunda kusursuza yakın bir performans göstermesi lazım. Ayarları iyi yapılmış bir cache eklentisi internet sitenizin hızını büyük ölçüde artıracaktır. Seo eklentileri gibi cache eklentileri alanında da büyük bir rekabet söz konusu. Benim daha önce kullandığım ve tavsiye edeceğim eklentiler: Litespeed Cache, WP Fastest Cache ve W3 Total Cache. Şu an aktif olarak kullandığım eklenti Litespeed Cache ancak maalesef her sunucu bu eklentiyi desteklemiyor. Sisteminizin bu eklentiyi destekleyip desteklemediğini çalıştığınız firmaya danışabilirsiniz. Sürekli güncellenen ve hafif yapısıyla ilk tercihiniz bu olmalı. İngilizce arayüz sıkıntısını internette bulunan görsel anlatımlarla bertaraf edebilirsiniz. Alternatif olarak WP Fastest Cache de tercih listenizde bulunmalı. Türk yapımı olması, kurulumunun ve kullanımının kolay olması eklentinin avantajı fakat ücretsiz versiyonu maalesef pek kullanışlı değil (Ücretli versiyonu 11 Eylül 2020 itibariyle 150 Türk Lirası).

Contact Form 7 Eklentisi

Bu eklenti ile internet sitenizde iletişim formu oluşturarak ihtiyaç halinde kullanıcının sizinle iletişime geçmesini sağlayabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra yapılması gereken ayarlar internette bolca anlatıldığı için tekrar anlatmayacağım. Bu eklentiyi bazı nedenlerden dolayı kullanamıyorsanız alternatif olarak Google Formlar kullanabilirsiniz. Ben sistemde ekstra yük olmaması için Google Formlarını kullanıyorum.

Akismet Eklentisi

Bu eklenti sayesinde internet sitenize spam yorum yazılmasını engelleyebilirsiniz. Kurulumu çok kolay ve kurduktan sonra tüm işi Akismet hallediyor 🙂 Alternatif olarak sitenizin yorum kısmına ReCaptha kurarak spam yorumları engelleyebilirsiniz.

Eklenti indirme bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/akismet/

Lockdown WP Admin Eklentisi

Teknoloji ilerliyor, WordPress her geçen gün gelişiyor fakat siber korsanlar da boş durmuyor onlar da gelişiyor. Dünya’da en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress doğal bir av konumunda. Her gün binlerce WordPress altyapısını kullanan internet sitesi siber saldırıya uğruyor ve zarar görüyor. Lockdown Wp Admin eklentisi ile doğal panel adresini (/wp-login.php) değiştirerek sisteminizin güvenliğini bir miktar arttırabilirsiniz. Ayrıca admin panel yoluna koyacağınız ReCaptha kutucuğu brute force (kaba kuvvet) saldırılarını da engelleyecektir.

Broken Link Checker Eklentisi

Eklenti sayesinde internet sitenizde bulunan kırık linkleri bulup kaldırabilirsiniz. Bu sayede hem arama motoru açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından önemli bir ilerleme kaydedeceksiniz. Bu eklentiyi sisteminizde sürekli tutmanıza gerek yok. Belirli aralıklarla kullanım kaldırmanız yeterli olacaktır.

Eklenti indirme bağlantısı: https://tr.wordpress.org/plugins/broken-link-checker/

Yazar Hakkında

Ata Tekin

Yorum Ekle

Yazar: Ata Tekin

Bu İnternet Sitesi Hakkında

Değerli okuyucu, paylaştığım her şeyde kendimden bir parçayı sana veriyorum. Bu parçaların hayatında fark yaratması dileğiyle...